Am sărbătorit ziua Internațională a Poeziei

2017. március 21.

Ziua Internațională a Poeziei a fost celebrată prin concursul de recitare și creație „Poeta faber”, coordonat de doamnele profesoare Estera Durne și Otilia Hercuț. Elevi de liceu (clasa a IX-a E) și gimnaziu (clasa a V-a A și a V-a B) și-au reunit talentul într-un șirag de momente artistice care au făcut deliciul publicului și al juriului. Momentele poetice au fost pe alocuri presărate de  secvențe muzicale.

Toți concurenții au dat dovadă de curaj, abilități de interpretare, sensibilitate, determinare și talent.

Dintre ei s-au remarcat:

Bihari Dániel-Gergő (clasa a V-a B, premiul I, creație)

Halász Henrietta-Ștefania (clasa a V-a A, premiul I, recitare)

Debrenti David (clasa a V-a B, premiul II, recitare)

Perecz-Simo Katalin (clasa a V-a B, premiul III, recitare)

Benedek Boglárka (clasa a IX-a E, premiul I, recitare)

Belényesi Andrea - Vivien (clasa a IX-a E, premiul II, recitare)

Starmüller Boróka (clasa a IX-a E, premiul III, recitare)

Koppányi Ádám  (clasa a IX-a E, premiul I, creație)

Pantya Réka - Dorottya (clasa a IX-a E, premiul I, creație)