Vizionarea filmului Lord of The Rings

2017. november 01.

Activitatea a debutat cu o discuție pe tema genezei trilogiei lui Tolkin și a surselor de influență: credința creștina, experiența războiului, societatea în contextul industrializării... Am identificat împreuna tema centrală a trilogiei, lupta dintre bine si rău, pe plan exterior și interior deopotrivă, simbolurile centrale, elementele de mitologie scandinavă și sursele fantasticului.

Partea interesantă a constat însă, dincolo de film în sine, în conștientizarea moralei creației lui Tolkien, a învățăturilor pe care le putem extrage din scrierile sale si a relevanței acestora pentru individul societății actuale.