Elevii liceului Ady la Olimpiada Națională de Matematică

2018. február 09.

Săptămâna trecută, Liceul Teoretic Domokos Kázmér din Sovata a organizat olimpiada națională de matematică, secția maghiară. Județul Bihor a fost reprezentat de 23 de elevi, dintre care 8 din Liceul Teoretic Ady Endre: Halász Kristóf, Székedi Péter ( clasa a V-a), Bődi Kincső Lilla ( cls a VIII- a), Divin Judit şi Árva Norbert Ákos ( cls a IX-a), Barabás Zóra ( cls a X-a), Salánki Miklós ( cls a XI-a) şi Jakabffy Balázs ( cls a XII-a). În urma celor două zile de concurs, Árva Norbert a ocupat locul doi, iar Salánki Miklós a luat mențiune. Cu aceste rezultate au fost calificați la etapa următoare, faza internațională, care va avea loc in martie, la Kaposvár, Ungaria. Felicitări tuturor participanților! De asemenea, îi felicităm şi pe profesorii lor, care au contribuit la succesul acestora: Nagy Enikő Ilona, Kányádi Zoltán, Bődi János şi Báthori Éva.