Celebrăm toleranța

2021. november 19.

În perioada octombrie-noiembrie Catedra de limba română, reprezentată de prof. Hercuț Otilia, prof. Butuc-Mayer Veronica și prof. Guler Monica, a realizat o serie de activități didactice interdisciplinare dedicate Zilei Internaționale a Toleranței împreună cu elevii claselor a IX-a A, a IX-a D, a IX-a E, a IX-a F, respectiv a X-a A, X-a D, X-a E și X-a F. În cadrul proiectelor individuale și de grup au fost explorate subiecte precum: unitate în diversitate, discriminare, bullying și cyberbullying, nonviolență, acceptare, diversitate etnică/culturală, toleranță. Redarea tematicii propuse a vizat inventivitatea și originalitatea, elevii surprinzându-ne prin scenete, colaje de știri, reclame, fashion-show-uri cu materiale reciclabile, afișe, prezentări Prezi și PowerPoint, videoclipuri și vloguri.