4/4 pentru prieteni la Liceul Ady Endre

2022. április 06.

Elevii noștri au demonstrat empatie și spirit civic, abilități de organizare, colaborativitate și dedicare într-o acțiune de voluntariat menită să sprijine refugiații din Ucraina. Inițiativa noastră este înscrisă în proiectul național 4/4 PENTRU PRIETENI derulat de Ambasada Statelor Unite în România alături de American Councils for International Education. Exemplul primilor elevi implicați în proiect a constituit o sursă de inspirație pentru colegii lor, astfel mâinile s-au unit iar binefacerile s-au înmulțit, în final reunindu-se în activitățile de voluntariat elevii și părinții acestora din clasele a IX-a D, a IX-a E, a X-a A, a X-a D și a X-a E alături de partenerul nostru, Asociația Dincolo De Noi. Speranța noastră este de a sădi pe chipul și sufletul celor întristați o rază de lumină... atât de necesară într-un „azi” nesigur, tulbure și neprietenos. Fie ca lumina noastră să fie perpetuată!

prof. Otilia Hercuț