Creație literară și teatru, 19 decembrie 2018

2018. december 19.

Liceul „Ady Endre” a fost reprezentat de prof. Otilia Hercuț (Catedra de limba română) la deschiderea proiectului județean „Creație literară și teatru” organizat de Colegiul Tehnic Constantin Brâncuși din Oradea în parteneriat cu liceul nostru și cu alte școli din județ. Elevele clasei a XI-a A Bajusz A. Beatrix, Halasz A. Orsolya și Molnar S. Adrienn au participat alături de doamna profesoară la atelierul de creație literară ce a urmat deschiderii oficiale a proiectului. Atelierul a fost succedat de un vernisaj de creație plastică în cadrul căruia s-a rostit frumusețea iernii prin creațiile elevilor: Császár Shantal (a XI-a A), Sarosi Natália-Noémi (a X-a C), Dani Sára (a X-a C), Tanner Cynthia (a X-a C), Gergely Ágoston (a VII-a A), Blaskó Nóra (a VII-a A), Montserrat-Gróf Amaya (a VII-a A), Ferenczi Dóra (a VII-a B), Perecz-Simo Katalin (a VII-a B) și Varga Brigitta-Barbara (a VII-a B). Compozițiile acestor mâini talentate și suflete bogate ne-au amintit de afirmația pictorului V. Kandinsky: „Arta este rostirea tainei prin taină.”

Felicitări tuturor!
© 2016 Ady Endre Líceum Nagyvárad