Ziua Educației

2019. október 15.

Ziua Educației a fost punctată printr-o serie de activități (discuții, dezbateri, proiecte individuale și în grup, colaje și expoziție) coordonate de prof. Otilia Hercuț, în care elevii din clasele a VII-a A, a VIII-a A, a VIII-a B și a XII-a A au identificat diverse tipuri de educație și avantajele oferite de acestea, au descoperit noi sisteme educative apreciate la nivel mondial, au evidențiat asemănările și deosebirile dintre ceea ce învață și ceea ce și-ar dori să învețe, și-au valorificat creativitatea, și-au dezvoltat abilitățile de comunicare în limba română și cele de îndemânare/artă manuală și au învățat să conlucreze cu partenerii de echipă. Pas cu pas au realizat că educația înseamnă mult mai mult decât au crezut, este parte integrantă a tot ceea ce numim viață.