Adys hatodikosok a debreceni Agórában

2022. november 14.

A két adys hatodik osztály már nagyon várta a tervezett kirándulást Debrecenbe, ahol- osztályfőnökeik, Kirkósa Enikő és Závodszky Tamás, valamint fizikatanáruk, Takács Péter vezetésével- az Agóra tudományos élményközpontot, valamint a belvárost látogatták meg. Néhány kivételtől eltekintve majdnem minden diák eljött, akik végig nagyon kíváncsiak, érdeklődők voltak. Miért mentünk? A hatodikosok most kezdték a fizikát tanulni, és fontosnak éreztük, hogy kellő motivációt kapjanak a tantárgyhoz, és igazi betekintést e csodálatos világba. Pont ezt nyújtotta az Agóra. Az Agóra létesítménye egyedülálló attrakció a régió kínálatában: minden korosztály számára izgalmas kalandot, életre szóló élményt ígér. Az Agórában a játék és a szórakozás ötvöződik a tanulással, a gyerekek és felnőttek különleges eszközökkel, tudományos érdekességekkel ismerkedhetnek meg, rendkívüli és látványos kísérletek részesei lehetnek. A háromszintes modern épület laboratóriumaiban a látogatók bepillanthatnak a fizika, kémia, orvosbiológia, hidrobiológia, botanika, környezettudomány és a robotika rejtelmeibe, a csillagdában pedig tanulmányozhatják az égi jelenségeket. Az interaktív térben több mint negyven tudományos játékot, illetve interaktív eszközt lehet kipróbálni: találkozhatunk Öveges professzor Heki kutyájával, megfejthetjük jó néhány illúzió titkát, próbára tehetjük reflexeinket, utat kereshetünk a végtelennek tűnő Tükörlabirintusban, találkozhatunk Pepper szellemével, a pillangóhatással, biciklizéssel irányíthattuk az egymással versenyző autókat, láthatóvá tehettük tenyerünk, arcunk, sőt egész testünk lenyomatát, ütközhettünk kipárnázott fallal, az archimédeszi csigasor előnyeit érezhettük, testünk hőkamerás felvételét élvezhettük, a súlyunkkal színeztünk, lézerhárfáztunk láthatatlan húrokon, robotot irányítottunk a labirintusban, tükrön boszorkányként repdestünk, elektromágneses ágyúval lövöldöztünk, a bátrabbak kibiztosított biciklivel mentek a magasban elhelyezett rúdon, digitálisan színeket keverhettünk, 3D zoetrópoztunk, Foucault- ingát láttunk lengése közben, víztornádót figyeltünk meg, fekete-fehér képből színeset csináltunk (polárkép), földrengés-szimulátort csodáltunk meg. Az előadóteremben nagyon érdekes űrfizika show-n vettünk részt, és látványos kísérleteknek lehettünk részesei: megfigyeltük a vákuumszivattyú által létrehozott alacsony nyomás hatását a lufira, borotvahabra, vízre, valamint hasonlóan látványos kísérletek következtek a folyékony, -196 Celsius fokos nitrogénnel is: az előadó rózsát, falevelet, lufit fagyasztott meg vele, majd ütés hatására darabjaira törte. Ez után a két osztály, a 6A, 6B külön- külön ment be a Planetáriumban, ahol látványos, érdekes bemutatót láthattunk arról, hogyan született a Világegyetem, és mi történik a Naprendszer utolsó pillanatában, miközben végigkísérhettük a csillagok és bolygók életét, az ó- és modern kori űrkutatás mérföldköveit, az ember és a világűr kapcsolatát. Elhagyva az Agórát, a városközpontot néztük meg röviden a főtérrel, a református Nagytemplommal, Kollégiummal. Kellemes emlékekkel, izgalmas élményekkel feltöltekezve, kicsit fáradtan már, de jókedvűen indultunk hazafelé. A szervező, kísérő tanárok, osztályfőnökök nagy megelégedéssel láthatták a gyerekek töretlen kíváncsiságát, érdeklődését, és kíváncsian várjuk majd írott élménybeszámolóikat, melyekben élményeikről mesélnek tanáraiknak és egymásnak.

 

Takács Péter
Órarend 


Ady 250


 

Egy polc, egy könyv

A könyvtáros ajánlata

Nem kellenek a megálmodott álmok,
Új kínok, titkok, vágyak vizén járok,
Röpülj, hajóm,
Nem kellenek a megálmodott álmok. (Ady Endre) Intézményünk alkalmazottainak átoltottsága:
Situația vaccinării personalului liceului:

63 fő, 75%

© 2016 Ady Endre Líceum Nagyvárad