Blending arts: Reading a traditional household unit

2023. április 07.

Creative speaking practice in the the ethnography department of the museum

· Prof.univ.dr. Magda Danciu, Asociaţia Prietenii Muzeului Ţării Crişurilor – coordonator de proiect

· Conf. univ.dr. Giulia Suciu, Facultatea de Litere (U.O.) – membru în proiect

· Dr. Sabina Horvath, Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal – membru în proiect

· Dr. Florina Ciure, Asociaţia Prietenii Muzeului Ţării Crişurilor – membru în proiect

· Lavinia Ungureanu - Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal - membru în proiect

· Au prezentat: Ana Cuciula, Maria Bodiu, Bughiu Daniel, Lorena Creț și Ștefania Tanasz - studenți ai Facultății de Litere din Oradea, coordonați de doamna conf. dr. Giulia Suciu.

· Moderator: prof. Amalia Petruț - Școala Gimnazială nr. 16.

Joi, 30 martie 2023, a avut loc o nouă întâlnire în cadrul proiectului cultural mixt „Blending Arts: Reading a traditional household unit", organizat de Facultatea de Litere din Oradea, Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, școli din Oradea (gimnaziu și liceu) și Asociația „Prietenii Muzeului Țării Crișurilor”.

La întâlnirea de azi au participat elevi ai Liceului Teoretic „Ady Endre”, însoțiți de doamna profesoară Csilla Fazekas, precum și studente de la Facultatea de Litere.

Dorim să mulțumim pe această cale și colegei noastre, dr. Sabina Horvath, muzeograf, care a făcut ghidajul la secția de etnografie elevilor.