Ünnepeljük a Föld napját!

2017. április 22.

,,Ha megajándékozzuk Földünket tisztasággal, ő is megajándékoz gyümölcseivel.” Ez volt az egyik csapat jelmondata a Föld napja alkalmából szervezett vetélkedőn. Az Ady Endre Líceum biológiatanárai, Puskás Ágnes és Hanesz Annamária vetélkedőt szerveztek 5- 8.-os diákok számára, melynek központi témája a környezetvédelem, Földünk természeti kincseinek megőrzése és a környezettudatos magatartás volt.

A diákok két kategóriában versenyeztek (5-6., 7-8. osztályosok). Játékos feladatokon keresztül bizonyították azt, hogy mennyire fontosnak tartják bolygónk védelmét. A kérdések elsősorban az energiatakarékosságra, a környezettudatos életmódra, valamint a növény- és állatvilággal kapcsolatos ismeretekre vonatkoztak. A feladatok előkészítésében, illetve a verseny lebonyolításában a 9.E és a 10.E osztály tanulói is segédkeztek.

A legjobban teljesítő csapatok tagjai értékes jutalmakkal távoztak, de a versenyen részt vevő minden  diák elismerésben részesült. A verseny jó hangulatban és remélhetőleg hasznosan telt mindenki számára.

A díszteremben tartott verseny mellett az iskola diákjai gondoskodtak arról, hogy a tavaszi vakáció előtti hét a föld napja ünnepének szellemében is teljen, hiszen az iskola főfolyosóján kiállított plakátokat szemlélve mindenki elgondolkodhat azon: Milyen világot hagyunk gyerekeinknek, unokáinknak? 50 vagy 100 év múlva lesznek-e még erdők, rétek, iható víz?

Elméletben sok mindent tudunk a Földről. Az iskolában megtanuljuk, hogy a Föld felszínének 70%-át víz borítja, hogy 365 nap és 6 óra alatt megkerüli a Napot, hogy a Világegyetem egyetlen bolygója, amelyről biztosan tudjuk: élet van rajta.

Ez azonban nem elég. Könnyen megfeledkezünk arról, mennyire sérülékeny a bolygónk. Nekünk is tennünk kell érte valamit. Össze kell szednünk a szemetet, tudatosabban kell vásárolnunk, védeni kell az élőlényeket és figyelmeztetni kell másokat is erre. Így köszöntsük az Ő napja alkalmából a Földet.

Mi ezzel a versenyünkkel kívánunk neki nagyon hosszú, boldog életet!

A vetélkedőn részt vevő diákcsapatok eredményei:

5–6. osztály:

I díj: Bajkó Noémi, Blaskó Nóra, Cseresnyés Szilágyi Márk, Pokorni Máté Dominik

II.díj: Ferenczi Dóra, Bimbó Zorka, Keresztúri Viktória, Pallag Bernadett

II.díj: Kovács Olivér, Debrenti Dávid, Tóth Krisztián, Bihari Gergő

III. díj: Szabó Zselyke, Szűcs Jázmin, Farkas Andrea, Jankó–Szép Anna–Lilla

Dicséretben részesültek:

Ardelean Beatrix, Kristófi Borbála, Kalmár Emőke, Takács Anna–Őszike

Csákányi Zita Tünde, Emődi Iván, Bernáth Rauch Alexa

Kiss Márton, Üveges Patrik, Bakos Ádám, Bárdos Dominik

Varga Brigitta, Cornea Alexandra, Bántó Patrik

Rázmán Botond, Koppányi Dávid, Molnár Balázs, Szőke Balázs