Școala de vară a liceenilor de la Ady Endre

2017. július 03.

În săptămâna 3-7 iulie, la Liceul Teoretic ,,Ady Endre”, au avut loc cursurile Școlii de vară, pentru al treilea an consecutiv. Anul acesta, sub îndrumarea doamnelor profesoare, Durne Estera și Tódor Éva, activitățile proiectului au avut în vedere elevii de liceu. Principalul scop a vizat nevoia de comunicare în limba română, maghiară și engleză.

În cadrul acestui proiect s-au desfășurat activități precum: dezbateri pe diferite teme, concursuri literare și artistice, în echipă și individuale, ateliere de creație, vizionare de filme educative, jocuri distractive, jocuri de rol, jocuri de cooperare, drumeții.

Esenţa proiectului a fost socializarea, prin adaptare la celălalt, prin respectarea regulilor de grup. Copiii au învățat să descopere împreună, să comunice, să se organizeze, să respecte reguli, să avanseze propuneri, să aibă încredere în sine şi, mai ales, să se bucure împreună. Experienţele de grup încheagă prietenii, dărâmă barierele prejudecăţilor, îi ajută să se adapteze la diferite situații.

Proiectul Școlii de vară a avut parte și de susținerea doamnei director Vad Márta.