Erasmus+: Test of selection

2018. október 11.

To all the students who are interested in participating in the Erasmus + exchange programme

We would kindly like to let you know that the deadline for subscribing to the programme is Friday, the 12th of October. You can subscribe to the teachers involved in the Erasmus + project: Csilla Fazekas, Brigitta Koncz, Enikő Kirkósa and Dorotea Ianc.

The selection test will take place on Monday, the 15th of October, at 11:40 a. m., in the Festivity Hall. We expect both students who are willing to help locally and those who would like to travel. Note that not participating in the test excludes your right to take part in the travelling associated with the programme. Please make sure to bring a pen, a book or a notebook to write on, as we do not have desks in that certain room.

We wish you all best of luck!

Értesítjük az Erasmus + -projekt iránt érdeklődő diákokat, hogy  a programra október 12-ig, péntekig lehet feliratkozni Fazekas Csilla, Koncz Brigitta, Kirkósa Enikő és Ianc Dorotea tanárnőknél.

A jelentkező diákok válogatására október 15-én, hétfőn kerül sor a díszteremben. Várjuk  azokat, akik szívesen segítenének helyi szinten a projekt megvalósításában,  illetve az utazni vágyókat. Ez úton szeretnénk felhívni a figyelmet arra is, hogy a válogató kérdőív kitöltése kötelező azoknak a számára,  akik részt szeretnének venni az utazásokban. Kérjük, hozzatok magatokkal írószert, illetve  könyvet vagy füzetet alátétnek!

Sok sikert kívánunk minden kedves jelentkezőnek!