Activitate de ziua orașului

2018. október 12.

În 12 octombrie 2018, cu ocazia zilei orașului Oradea, elevii claselor a IX-a D, a X-a D și a X-a E, coordonați de profesoara de limba română, Veronica Butuc-Mayer, au desfășurat o activitate specială dedicată acestei zile. Elevii au avut de pregătit prezentări speciale în Power Point despre cultura și literatura, despre  istoria, geografia, economia orașului. Scopul prezentărilor a fost de nivel trans-disciplinar. S-a urmărit, așadar, atât conectarea cu realitățile istorice, cât și cu cele contemporane. Metodele didactice tradiționale s-au îmbinat cu cele moderne.

Prezentările au avut loc atât în sălile de clasă dotate cu mijloacele tehnice necesare, cât și în sala de lectură a bibliotecii liceului, unde am beneficiat de asistența și de intervențiile valoroase ale doamnei bibliotecare, Makkai Judit.

 
© 2016 Ady Endre Líceum Nagyvárad