A mi kis fizikusunk a 8. osztályból

2022. május 27.

Nagy Dávid-Kristóf 8. A osztályos diák már a tavalyi tanévben is, de az ideiben mindenképp kiemelkedőt alkotott: kitartásával, tudni akarasával, szorgalmával, fegyelmével 3 országos szervezésű versenyen is nagyon sikeresen szerepelt. Időt, energiát nem sajnálva tanult, kérdezett, hogy minél jobban magaévá tegye azt, amit szeret, a fizikát. Néhány szóban csak az elért eredményeiről: április 29-én tartották az Öveges-Vermes országos fizikaverseny döntőjét Kolozsváron, ahol az erős mezőnyben DICSÉRETben részesült. Ezek után újult erővel indult neki a következő versenynek, a Kulin György Tudományos Diákkonferenciának, amelyet Szalontán rendeztek meg, május 14-én. Sok idő nem volt tehát elkészíteni az 1 oldalas kivonatot, majd a 10 oldalas dolgozatot, a hozzá tartozó powerpointos bemutatóval. Mikor ez mégis összejött, a kísérletek sikeres kidolgozása következett, amit a bemutató után kellett a zsűrinek bemutatnia. Mint egyedüli diák az Adyból, mint egyedüli 8.-os az egész népes mezőnyben, nagyon sikeresen és tudományos igényességgel mutatta be a "A mechanikai energia formái" című szakdolgozatának powerpointos változatát. Az elméleti rész után látványos kísérletekkel mutatta be a házi készítésű katapult, a"lufival működő" helikopter és a számszeríj működését, kitérvén a ferde hajítás törvényszerűségeire is. Az eredmény: 1. helyezés! Sok pihenő ezután sem volt, folytattuk a felkészülést az ugyancsak 2 hét múlva sorra kerülő országos Alfa és Omega fizikaversenyre. Idáig eljutni volt a leghosszabb és talán a legnehezebb is neki, hiszen 3 online fordulója volt( decembertől- áprilisig). A döntő előtti napon az angol vizsgáról kellett sietnünk, hogy 21.00 óra körül odaérjünk a vacsorára. A vizsga nagyon jól sikerült, így az autóban nyugodtan fizikázhattunk tovább. A május 21-i székelyudvarhelyi döntőbe az előző fordulók pontszámait 50%-ban lehetett áthozni, a másik rész a döntőn elért pontszámokat jelentette. Az I. online fordulóba 9 megyéből több mint háromszáz 7-8. osztályos diák vett részt, akik közül végül 53-an versenyeztek az országos döntőben( 3 online forduló után). Öt tételt kellett kikérniük, amelyeket sorban egymás után kaptak meg kérésre. A feladatok igen változatosak voltak, a totótól a klasszikus feladatokon át a számos kísérlet elvégzéséig és kiértékeléséig sok mindent kellett megoldaniuk. Este 18.30-kor kifüggesztették az eredményeket: I. helyezés, megosztva és minisztériumi II. helyezés. A több hónap munkája, kitartása beért számára, nagyon büszke voltam, vagyok és lehetünk rá mindannyian. Köszönjük, hogy kitartásod, tudni akarásod, szorgalmad ilyen messzire vittek el, és azt is köszönöm, hogy engem is inspiráltál, személyesen motiváltál, mert sok-sok energiával töltött el, hogy bírod, akarod, csinálod, amikor én már kezdtem elfáradni. Köszönöm, köszönjük, kedves Dávid, hogy öregbítetted iskolánk hírnevét!

Isten áldása legyen vizsgaidon, tanulmányaidon és egész életeden!!

Takács Péter