X. D - 2018 / 2019

2018. november 07.

Osztályfőnöki óra - másképpen - a 10.D-ben

Osztályfőnöki óra -  másképpen - a 10.D-ben

Salvador Dali, Marc Chagall és Giorgio Chirico különleges, Váradon még nem látott műveit néztük meg osztályfőnöki órán a Vármúzeumban.

2018. november 02.

Uniós napok a 10.D-ben

Uniós napok a 10.D-ben A "másképp-hét" szerdai, csütörtöki és pénteki napja az országbemutató előkészítéséről, bemutatásáról, illetve a többi osztály bemutatóiból összegyűjtött információk összegzéséről, rendszerezéséről, és az ezek alapján összeállítandó kompozíció létrehozásáról szólt.

2018. október 30.

A "másként-hét" második napja a 10.D-ben

Irodalmi-történelmi-művészeti kalandozás volt a 10.D -seknek a 9.E-vel közös osztálykirándulása. A Kaplony - Nagykároly - Érmindszent útvonalat jártuk be: meglátogattuk a kaplonyi kriptát és a nagykárolyi kastélyt, megnéztük Ady Endre szülőházát, és megkoszorúztuk iskolánk névadójának érmindszenti szobrát.

2018. október 29.

A "másképp-hét" első napja a 10.D-ben

A 10.D osztály első napja a séta és a mozizás jegyében telt. A késő reneszánsz stílus elemeit figyeltük meg a váradi várban sétálva: a Fejedelmi Palota vízsszintes tagolását, az ablakok szimmetriáját és a az ablakkeretek timpanonját, az épület ötszögű alaprajzát és a szép nevű bástyákat, miközben elbeszélgettünk Szent László, Vitéz János püspök és Mátyás  király Váradhoz fűződő kapcsolatáról.  Érdekes volt a középkori kivégzőeszközök és harcászati eszközök (akasztófa, guillotine, hajítógép) látványa is.

A vársétát közös filmnézés követte: a Johnny English Strikes Again című vígjátékot néztük meg a Lotus Center adysoktól nyüzsgő mozitermében.

2018. október 03.

Tokaji kiruccanás szárazon és vízen

Szent Mihály napjára, szeptember 29-ére esett az Ady-líceum 10.D osztályának őszi kirándulása. A kétnapos kiruccanásba sok minden belefért: megismertük a világörökség részeként számon tartott tokaji borvidéket és a sajátos hangulatú, körülbelül 4000 lakosú kisvárost, kenuztunk és hegyet másztunk, hajókáztunk és múzeumot látogattunk.

2017. november 22.

Ady 140 - rendhagyó magyaróra a 9.D-ben

Ady 140 - rendhagyó magyaróra a 9.D-ben November 22-én Adyra emlékezve kezdték a napot a 9.D-sek.

2017. november 08.

Tudomány és művészet a debreceni kiránduláson a 9.D-vel

A 9.D és a 8.A osztály idei első tanulmányi kirándulása a természettudományokhoz és a művészetekhez egyaránt kapcsolódott. Az Agóra Tudományos Élményközpontban tett látogatás során életünk mindennapi csodáinak megfejtésére nyílt játékos lehetőség: az interaktív térben több mint 30 tudományos alapú interaktív játékot próbáltunk ki, a robotika teremben megismerkedtünk a Tesla-tekerccsel, mely a dallamokat – többek között a Tavaszi szél vizet áraszt kezdetű népdal dallamát - fényjelenséggé, villámmá alakította, a planetáriumban bejártuk az egész őszi égboltot, és megcsodáltuk annak csillagképeit, szemügyre vettük a a Holdat, a Szaturnuszt és az Androméda-galaxist is, és látványos fizikai kísérleti bemutatón vettünk részt.

A Déri Múzeum egészen másfajta élményt tartogatott: a több mint 20 tárlat betekintést nyújtott a Debrecen környéki népélet világába, a debreceni polgárság hétköznapjaiba, de megcsodálhattunk egyiptomi múmiákat, 1848-as fegyvereket, páncélokat, hétköznapi és ünnepi viseleteket. Különleges élményt jelentett a 19-20. századi festészet egy-egy remekművének és a történelmi tablóknak (Madarász Viktor, Orlai Petrich Soma, Benczúr Gyula, Markó Károly alkotásainak)a  látványa, de a múzeumlátogatás fénypontja természetesen Munkácsy Mihály Krisztus-trilógiája volt.

A Debreceni Református Kollégium előtt, elolvasgatva az emléktáblákon szereplő neveket,  nem mulasztottuk el a közös képet a kollégium egyik leghíresebb diákjával, Arany Jánossal sem.