Ziua Internațională a Toleranței

2016. november 19.

Ziua Internațională a Toleranței a fost sărbătorită și la Liceul Teoretic ,,Ady Endre” Oradea. Motivaţia derulării acestei activități coordonată de prof. Estera Durne a fost practicarea multiculturalităţii şi a educaţiei în spiritul toleranţei. Educaţia pentru toleranţă înseamnă atât aptitudinea de a judeca liber şi independent, cât şi capacitatea de a înlătura prejudecăţile, discriminările şi marginalizarea. Cu prilejul acestei mari sărbători a umanităţii, alegem să fim toleranţi, să promovăm împreună înţelegerea şi dialogul între oameni, popoare, limbi, culturi şi tradiţii.

Câteva dintre scopurile propuse ale acestei activități au fost: să practicăm toleranța zilnic față de ceilalți, fie că e vorba de părinți, colegi, prieteni, profesori sau străini, să trecem peste barierele care stau în fața unei mai bune înțelegeri cu cei din jur, să nu criticăm, să nu judecăm, să nu etichetăm pe nimeni, să acceptăm diferențele dintre noi, să îi ascultăm pe cei de lângă noi, nu doar să ne impunem punctul de vedere, să fim deschiși la idei noi; să înțelegem că e datoria fiecăruia dintre noi să cunoaștem și să promovăm diversitatea, să transmitem că fiecare dintre noi trebuie să contribuim la un dialog între culturi, valori şi convingeri pentru realizarea unei solidarităţi reale în diversitate, înțelegem că toleranţă înseamnă să luăm atitudine şi să arătăm respect faţă de esenţa umană a fiecărei persoane.

În cadrul activității, elevii liceului au recitat poezii, au realizat compoziții literare, artistice, pe tema propusă, au interpretat vocal și instrumental piese muzicale legate de această sărbătoare, au realizat prezentări PowerPoint sugestive, au prezentat o scenetă având ca temă toleranța.