Ziua Internațională a Toleranței

2017. november 16.

Ziua Internațională a Toleranței a fost sărbătorită și anul acesta, în 16. 11. 2017, la Liceul Teoretic ,,Ady Endre”. Motivaţia derulării acestei activități, coordonată de prof. Estera Durne, a fost practicarea multiculturalităţii şi a educaţiei în spiritul toleranţei. Mesajul  transmis a fost că fiecare dintre noi trebuie să contribuim la un dialog între culturi, valori şi convingeri pentru realizarea unei solidarităţi reale în diversitate.

În cadrul activității, elevii liceului nostru au recitat expresiv poezii, au realizat compoziții proprii pe tema propusă, au interpretat vocal și instrumental piese muzicale legate de această sărbătoare, au realizat powerpointuri sugestive, au interpretat o mică scenetă având ca temă toleranța.