Ziua Internațională a Toleranței

2023. december 04.

În data de 16 noiembrie, elevii claselor a X-a D, E, F, coordonați de prof. Estera Durne, au marcat Ziua Internațională a Toleranței, o inițiativă prin care elevii au fost îndemnați la mai multă înţelegere, compasiune şi respect reciproc, dialog şi cooperare între culturi, civilizaţii şi popoare. În cadrul proiectelor individuale și de grup, s-au descurajat atitudinile extremiste dominate de instigare la ură; au fost abordate subiecte precum: bullying și cyberbullying, nonviolență, acceptare, unitate în diversitate, discriminare, toleranță. Acest eveniment a fost celebrat sub genericul „Toleranța înseamnă respect, acceptare și apreciere a diversității bogate a culturilor lumii, a formelor de exprimare și a modului de a fi uman”. În cadrul activităților realizate (dezbateri, reclame, colaje, PowerPoint), elevii au dat dovadă de originalitate, creativitate și inventivitate.