Éva Heymanre emlékeztünk

2024. február 15.

Ki volt Éva Heyman? 1931. február 13-án született Rácz (Ági) Ágnes és Heyman Béla lánya. 1933-ban szülei elváltak, Évát nagyszülei, Rácz Rezső gyógyszerész és felesége, Irén nevelték. Éva a második világháború forgatagában nevelkedett gyerek volt, amikor bármi rossz lehet rosszabb. Félelemben élt, a szeretteiről szóló szörnyű hírek között. Gyerek volt, akit zsidóellenes intézkedéseknek vetettek alá, a sárga csillag megkülönböztető jelének viselésére kényszerítették, gettóba zárták, az auschwitzi táborba deportálták. Éva olyan erős volt, hogy még a "haláltáborban" is sikerült túlélnie 1944 októberéig. Éva 1944. február 13-tól, születésnapjától kezdődően egy naplóba fűzi gondolatait, ami hirtelen 1944. május 30-án ér véget. A napló első oldalairól megtudjuk, hogy Éva szeretett sportolni, olvasni, korcsolyázni, szerette az epret tejszínhabbal. Arról álmodott, hogy fotóriporter lesz. Remegő bizonyságtételek, kétségbeesett kiáltások szólaltak meg a naplóban: „Mindenáron életben akarok maradni”; "Nem akarok meghalni, mert alig éltem" "Nem akarok meghalni, élni akarok!"  Heyman Éva egyike volt annak a mintegy 1.500.000 gyereknek, akik haláltáborokban fejezték be életüket a második világháború alatt. Heyman Éva, akit a magyar Anne Frankként is emlegetnek, Nagyváradon naplót vezetett 1944 februárjától május 30-ig, elhurcolása napjáig. A tizenhárom éves lányt a nácik október 17-én gyilkolták meg, szemtanúk későbbi beszámolói szerint személyesen Mengele utasítására. A naplót a család szakácsnője adta át 1945-ben Éva édesanyának, aki a szöveget Éva lányom címmel formázta könyvvé. A mű angol és héber nyelven is megjelent, magyarul legutóbb A piros bicikli címmel. Éva Heyman születésének évfordulóján a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceum IX. A, XI. D, XII. E, XII. D, XI. F osztályai Ardelean Klementina történelemtanár kíséretében megemlékezett a deportált kislányra. A diákok az 1944-es tavaszi nagyváradi eseményekről hallgattak meg beszámolókat, és naplóbejegyzéseket olvastak fel Éva Heyman szobránál és szülői háza előtt.

Ardelean Klementina
Iskola másként


Órarend 


Ady 250


 

Egy polc, egy könyv

A könyvtáros ajánlata

"...nem is lehetünk más célra ebben az életben, mint hogy megismerjünk mindent, amennyire lehetséges: a tarka és zegzugos világot, a megbocsátandó embereket, az egymásra morgó népeket; s amikor mindent megismertünk, amennyire lehetséges, akkor visszamenjünk oda, ahol otthon lehetünk." Tamási Áron  

© 2016 Ady Endre Líceum Nagyvárad