Meg kell védeni azt, ami a miénk!

2021. május 12.

A Tanügyminisztérium elfogadta az RMDSZ érvelését a jövő beiskolázási tervre vonatkozóan, így ősztől indulhat az Ady Endre Líceumban a matematika-informatika, intenzív angol szakos kilencedik osztály, melyet a tanfelügyelőség diákhiányra hivatkozva megszüntetett volna. Az ügy részleteiről Vad Márta igazgatónőt kérdeztük.

– Hogyan fajulhatott odáig a helyzet, hogy a minisztériumnál kellett közbenjárni annak érdekében, hogy bekerüljön az ötödik kilencedikes osztály a 2021– 2022-es tanévre vonatkozó beiskolázási tervbe?

– Minden évben a magyar tannyelvű iskolák egymással egyeztetve egy közös, jól átgondolt, átbeszélt, egységes javaslattal készülnek a beiskolázásra. A közösen kialakított álláspont szerint az Ady Endre Elméleti Líceum januárban beküldte a 2021–2022-es tanévre vonatkozó beiskolázási tervét, melyben kért öt darab kilencedikes osztályt. Számunkra ismeretlen okból a tanfelügyelőség négyet hagyott jóvá, és a módosított, csökkentett beiskolázási terv került fel Bukarestbe, a matematika-informatika-intenzív angol osztályunk nélkül.

– Ez miért nem volt elfogadható önöknek?

– Több indokunk is volt. Az első, hogy ez egy egyedi osztály, tehát nincs jelen más magyar iskola kínálatában. A második, hogy ez az osztály a Tanügyminisztérium által többszörösen országosan díjazott osztály. Közösségünk, de egyúttal minden váradi és Bihar megyei számára is, úgy érzem, ez egy el nem fogadható érvágás volt. Az iskola által, a tanfelügyelőségre és a Bukarestbe felküldött kérelemre első körben negatív visszajelzést kaptunk, ezért kértünk segítséget a minket Bukarestben hivatalosan képviselőktől.

– Milyen visszhangok érkeztek a bukaresti tárgyalásokról?

– Az egyeztetésekről mi is kaptunk tájékoztatást, azonban világos, hogy ezek adott szakmai és politikai keretekben folytak. A január vége óta, azaz majdnem négy hónapja zajló, iskolánk és magyar közösségünk mellett kiálló összefogás példátlan értékű. Beadványok, tárgyalások, beszélgetések, memorandumok hosszú sora, ígéretek, majd azok visszavonása zajlott napról napra, hétről hétre, egy kicsit Kőműves Kelemen várához hasonlóan: amit képviselőink megbeszéltek a héten, a hét végén mindig eltörölték, és hétfőn kezdődött újra az egész…