Most teszed le a jövőd alapjait! - avagy a fiatalok egészséges életmódra nevelése

2019. november 01.

Számos felnőttkori egészségügyi probléma gyerek- illetve serdülőkorban alakul ki. Éppen ezért kiemelten fontos a diákok egészégét veszélyeztető tényezőkről beszélgetni. Ezt a nézetet vallják a Nagyváradi Egyetem Orvosi és Gyógyszerészeti Karának képviselői, vagyis drd. Ghitea Timea egyetemi tanársegéd és a gyógyszerészhallgatókból álló projektcsapat: Hermann Szilvia, Hund Bernadett, Reizer Beáta, Szűcs Anett és Vígh-Dóczi Dalma. A Bihar Megyei Tanács és a Pharmamedica Egyesület támogatásával megvalósuló projekt keretében a Gyógyszerészeti Kar képviselői a középiskolásoknak tartottak előadásokat. A szakemberek olyan, fiatalokat érintő témákat választottak, amelyek nagyon aktuálisak manapság, mint például: a táplálkozáskiegészítők és az izomtömegnövelő szerek hatásai, az energiaitalok, az e-cigaretta, a szintetikus vitaminok sokszor vitatott hatásai és ezek nemkívánatos mellékhatásai. Drd. Ghitea Timea elmondása szerint a programok tervezésekor igyekeztek elszakadni a tanórák általános menetétől, feltárva a diákok előtt az őket fenyegető veszélyeket és kísértéseket. A fiataloknak sokszor meg sem fordul a fejében, hogy amikor a hangulatuk, teherbírásuk vagy izmotömegük fokozása érdekében különböző anyagokat visznek be a szervezetükbe, akár mérgezhetik is magukat. A dietetikus szerint energiaital és túlzott mennyiségű vitamin vagy aminosav szedése helyett inkább a rendszeres fizikai aktivitásra, az egészséges táplálkozásra és a megfelelő mennyiségű alvásra kellene fektetni a hangsúlyt, ugyanis ezek biztosítják az igazi energiát  és az egészség megőrzését. Az előadás második részében a gyógyszerészhallgatók a fogamzásgátlásról is elbeszélgettek a 10-11.-es diákokkal, bemutatva a legelterjedtebb fogamzásszabályozó módszerek előnyeit, hátrányait és ezek esetlegesen kialakuló mellékhatásait. A jól átgondolt családtervezés lehetővé teszi a születendő gyermekek számának, születési idejének felelősségteljes megtervezését, másrészt a nem kívánt terhességek elkerülését. Az előadók a nemi életet élőket veszélyeztető szexuális úton terjedő betegségekről is említést tettek, felhívva a jelenlévők figyelmét a megelőzés fontosságára. Köszönjük a projektben résztvevőknek a tartalmas előadásokat, és máskor is visszavárjuk őket!

 

Puskás Ágnes
© 2016 Ady Endre Líceum Nagyvárad