2022. január 07.

Bolyai Matematika Csapatverseny

„Az igazat érteni, a szépet érezni, a jót gyakorolni kell.” (Bolyai János)

2022. január 7-én került megrendezésre iskolánkban a Bolyai Matematika Csapatverseny megyei fordulója. Ezen a versenyen a tanulók közösen, összedolgozva oldják meg a feladatokat, 3-4 fős csapatokban. Ezáltal átélik az együtt gondolkodás örömét, miközben összemérik tudásukat a többi csapattal.

2019. május 07.

Olimpiada de limba și literatura română

Olimpiada de limba și literatura română În perioada 22-25. 04. 2019, la Odorheiu Secuiesc, a avut loc Olimpiada de limba și literatura română pentru minorități și diaspora - etapa națională. În cadrul acestui concurs, elevul Nagy Dávid - Kristóf, din clasa a V-a A, a obținut Premiul Special. Ne bucurăm de rezultatul muncii lui, obținut sub îndrumarea doamnei profesoare Durne Estera. Felicitări!

2019. március 26.

Succes la olimpiada de limba română!

Ne bucurăm de succesul elevilor noștri, Nagy Dávid - Kristóf, din clasa a V-a A și Halász Henrietta, (din clasa a VII-a A) care au obținut locul al II-lea, la etapa județeană a  Olimpiadei de limba și literatura română pentru minorități (16. 02. 2019). Cu acest rezultat s-au calificat la etapa națională a olimpiadei, care va avea loc la Odorheiu Secuiesc, în perioada 22-25. 04. 2019. Ne bucurăm de rezultatele muncii lor obținute sub îndrumarea doamnelor profesoare Durne Estera și Hercuț Otilia. Dorim succes lui Dávid și lui Henrietta.

2018. február 09.

Elevii liceului Ady la Olimpiada Națională de Matematică

Elevii liceului Ady la Olimpiada Națională de Matematică Săptămâna trecută, Liceul Teoretic Domokos Kázmér din Sovata a organizat olimpiada națională de matematică, secția maghiară. Județul Bihor a fost reprezentat de 23 de elevi, dintre care 8 din Liceul Teoretic Ady Endre: Halász Kristóf, Székedi Péter ( clasa a V-a), Bődi Kincső Lilla ( cls a VIII- a), Divin Judit şi Árva Norbert Ákos ( cls a IX-a), Barabás Zóra ( cls a X-a), Salánki Miklós ( cls a XI-a) şi Jakabffy Balázs ( cls a XII-a).

2017. december 21.

Premiere la București

Suntem mândri că am fost și noi prezenți printre cei 168 de elevi premiați în București, pentru concursuri internaționale! Felicitări elevilor Árva Norbert, Divin Judit, KuruczCsenge, Schmidt Anita și profesorilor care i-au pregătit.