Kiselőadás a fogyasztói jogokról

2019. március 29.

A Let’s stop consumption frenzy! - Fékezzük meg a fogyasztási őrületet! címet viselő Erasmus+ projekt következő állomásához érkezett az Ady Endre Elméleti Líceum csapata. Ne vásárolj semmit- nap, illetve a fogyasztói szokásokról szóló, ötödikeseknek tartott interaktív foglalkozás után a projekt újabb tevékenysége volt a Consumer Rights címet viselő, fogyasztói jogokról szóló kiselőadás. Az iskola olvasótermében tartott, angol nyelven zajló, játékkal színezett tevékenység ezúttal a tizedikes és tizenegyedikes diákoknak szólt, az előadók pedig a tizedikes Baczoni Boglárka és Drăgan Anna, valamint a tizenegyedikes Benedek Boglárka voltak. Az előadók, miután meghatározták, hogy mit is jelent a „fogyasztó” fogalma, kvíz-kérdéseket tettek fel az azokra válaszolni kívánó diákoknak és tanároknak, akiknek meg kellett tippelniük például, hogy az Egyesült Államokban mennyit költenek évente kozmetikumokra, illetve oltásokra,valamint, hogy mennyi bírságot fizetnek az egyes áruházláncok, ha lejárt szavatosságú élelmiszert árulnak. A játékot követően a népes közönség arra vonatkozóan kapott tájékoztatást, hogy milyen fajta jogai vannak egy fogyasztónak. Hallhattak a biztonságos termékhez való jogról, a termékekkel kapcsolatos megfelelő információszerzés jogáról, a legmegfelelőbb árucikk kiválasztásához való jogról, illetve a panaszemeléshez való jogról. Ez után a diáklányok kitértek a vásárláskor és utazáskor adódó olyan helyzetekre, amikor a szolgáltatónak kárpótolnia kell a fogyasztót. Utazás során ilyen eset például a repülőjárat késése vagy törlése, amikor a légitársaságoknak szállást, étkezést kell biztosítaniuk az utasoknak, vissza kell téríteniük a repülőjegy árát, vagy vissza kell szállítaniuk az utast az utazás kiindulási pontjába. Az előadás végén a jelenlévők kipróbálhatták a Kahoot nevű internetes játékot, melynek során az előadáson elhangzottakkal kapcsolatban válaszoltak kérdésekre. A tartalmas és jól felépített előadás a tudatos fogyasztói magatartás kialakításában nyújtott segítséget a jelen lévő diákoknak és tanároknak.