Nagyvárad történelmének része a zsidóság. Tervezők, építészek, orvosok, ügyvédek, mérnökök, gyógyszerészek, újságírók váltották ki a váradiak elismerését. A 7.B osztály több zsidó emlékművet látogatott meg: a neológ zsinagógát, az ortodox zsinagógát, a nagyváradi Rhédey-kertben (ma Bălcescu park) a Heyman Éváról mintázott szobrot és a nagyváradi Zsidó Történeti Múzeumot, Ardelean Klementina és Antonie Csilla tanárnők kíséretében.
Kihasználva a telet és a nem túl nagy hideget, az V.A tanulói egy része megtanult korcsolyázni, míg a többiek tökéletesítették tudásukat és mozgáskultúrájukat. Osztályfőnökük, Szabó Gergő és Vad Zoltán informatikatanár vezetésével, egyszerű labdajátékok segítségével, az ötödikesek megtanultak figyelni egymásra, a forgókötéllel játszva megtapasztalhatták a közösség erejét, míg a kötélen táncolva úgy fejlődött az önbizalmuk, hogy közben egymást is segítették.
Az Iskola másként első napja érdekesen alakult. Először egy drón segítségével elkészítettük a Himnusz klub versenyhez a filmet. Utána papírból hajtogattunk helikoptert, sárkányt és repülőt, amelyeket az udvaron próbáltunk ki, és sok érdekes képet készítettünk ezekről, valamint le is filmeztük, ahogy a sárkányok és papírrepülők szállnak.. A legjobban sikerült repülő 13mp-ig maradt a levegőben.
Kérünk minden Adys diákot, hogy ma, 2018. november 2-án, pénteken 11 és 12 óra között töltse ki a következő szavazó és értékelő kérdőívet.
A 10.E diákjai az "Iskola másként" héten bemutatták Luxemburg érdekességeit.
Hivatalos név: Luxemburgi Nagyhercegség
Területe: 2586 km2
Lakosság: 412 000
Népsűrűség: 159 fő/km2
Főváros: Luxembourg
Államforma: alkotmányos monarchia, egykamarás parlamenttel
Pénznem: 1 luxemburgi vagy belga frank =100 centimes
Nyelv: luxemburgi (letzeburgi); francia és német
Vallás: keresztény (római katolikus 95%)
Elsődleges nyersanyagforrások: gabona, burgonya, szőlő, szarvasmarha
Fő gazdasági ágak: vas- és acélipar, vegyipar, bankügyletek, élelmiszergyártás, fém- és gépipar, mezőgazdaság, bortermelés
Az Iskola másképp negyedik napja az országbemutatóké volt. Minden osztály a maga választotta módon, eszközökkel, díszletekkel, táncokkal és ételekkel mutatta be az előzőleg sorsolás útján hozzákerült uniós országot. Azok a diákok, akik az országbemutatókban nem játszottak aktív szerepet, körbejárták a többi osztály bemutatóit, hogy aztán a másnapi összegző Európai Unió-kompozícióhoz minél több adatot és információt gyűjtsenek.
https://www.biharinaplo.ro/…/bekoltozott-az-eu-az-ady-endre…
Reggel 8 órakor elkezdtük díszíteni az osztálytermet Németországot reprezentáló dekorációval. Felosztottuk az osztály tagjai között a prezentációban betöltendő szerepeket, amelyet másnap, 2018. október 31-én adtunk elő. Ezt követően az osztályunkban lévő összes padot levittük az iskola pincéjébe, kicserélve a kétszemélyeseket egyszemélyesekre. Majd zárásként átbeszéltük a másnapi bemutatót.
Az 5.B feladata a máltai kultúra, művészet, népviselet bemutatása volt. Csoportokban dolgoztak, és egyénileg is végeztek kutatást, hogy összegyűjtsék a legfontosabb információkat. Az adatok mellett képanyagot is kerestek, és összeállitottak egy rövid bemutató plakátot. Végül főpróbára került sor, ahol felolvasták a szövegüket.
A keddi napot rövid megbeszéléssel kezdtük: levontuk a következteteseket a hetfői egyetemlátogatásról.
Aztán Ilona néni vezérletével kicseréltük a padokat. Nagyon kellett sietni, mert előre le volt foglalva a
Why Not pizzázó, ahol folytattuk a hetfői nap feldolgozását.
Lassan-lasan mindenkiben tudatosul, hogy döntenie kell a jövőjét illetően.
Így aztán nem is igazán volt időnk fényképeket készíteni, még a selfie-k is elmaradtak.
A Bihar Megyei Tanfelügyelőség és a Megyei Tanács által összeállított programok közül 2018. október 30-án, kedden a 12.F osztály a repülőteret választotta. A leírás szerint meg lehetett volna nézni az utasterminált, egy gép le- és felszállását, a speciális járműveket és a vezérlőtornyot.
Mivel erre a hétre több iskola is jelentkezett a programokra, ezért öt diákcsoport látogatott el egyszerre, így az ígért programokból csak a le- és felszállást megtekintése maradt. Egy kisebb diákcsoport a repülőgépre is felszállhatott (a repülőtéren dolgozó anyuka speciális engedélyt kapott a gyereke osztálya számára).
Így is volt látnivaló, egészen közelről megnézhettük a Ialomita nevű Tarom- repülőgépet.
Sokkal kisebb a repülőtér, mint amire számítottunk, sokkal rövidebb kifutón száll le- és fel a gép, mint amire többen gondoltunk, nem is annyira zajos. Legalább a nagyváradi repülőtérrel így is megismerkedtünk.
Az Iskola másként-hét második napján, kedden karitatív tevékenységeken vettünk részt. A Szent Erzsébet Idősek otthonát látogattuk meg. Az ott lakóknak kedveskedtünk egy rövid kis műsorral, amit beszélgetések, rövid séták követtek. Részt vettünk az autista fiatalokkal együtt kézműves foglalkozásokon, ami színezésből, gyöngyfűzésből állt. Mind az idősek, mind az autista fiatalok számára ez a látogatás egy kis változatosságot, vidámságot vitt a szürke hétköznapokba. Ezután a konyhán segédkeztünk a rászorulóknak szánt ételcsomagok összeállításában, amit busszal ki is vittünk, és szét is osztottunk. Ez a nap különös és mély benyomásokat hagyott mindannyiunkban.
A keddi napot az 5.A és az 5.B a Nymphaeában töltötte.
Mindenki jól érezte magát, nagy sikert aratott a piros és kék csúszda, de a merészebbek a tölcsért is kipróbálták. Volt, aki a tériszonyát próbálta legyőzni a lengőhídon való átkelésnél, vagy a vízicsatában győzedelmeskedett. Közösségépítő és szervező készségüket bizonyították és egymásra is odafigyeltek.
Kissé elfáradva, de élményekkel gazdagon tértek haza a kis pancsolók.
Irodalmi-történelmi-művészeti kalandozás volt a 10.D -seknek a 9.E-vel közös osztálykirándulása. A Kaplony - Nagykároly - Érmindszent útvonalat jártuk be: meglátogattuk a kaplonyi kriptát és a nagykárolyi kastélyt, megnéztük Ady Endre szülőházát, és megkoszorúztuk iskolánk névadójának érmindszenti szobrát.
2018. október 29-30. között osztályfőnökünk vezetésével felfedeztük Máramaros szépségeit.
Máramaros megye a Kárpátok északkeleti hajlatában, a Tisza-folyó forrásvidékénél található. Ennek a tájnak nagy része erdőkkel, mezőkkel patakokkal teli csodaszép hegyvidék. A vidéknek a föld mélyén még mindig számottevő só, arany-, ezüst- és vasérctartalékai vannak, de a hatalmas területen elterülő gazdag erdei is felbecsülhetetlen értékkel bírnak. Máramaros legnagyobb vonzereje a fennmaradt élő falusi kultúra, a népviselet, az évszázadok óta változatlan, hagyományos falvak a faragott kapukkal és különleges fatemplomaikkal.
Az iskola másképp első napján a 9.C osztály csapatjátékokon vett részt. A játékhoz jó állóképességre, erőnlétre és jó taktikai érzékre volt szükség. Három 30 perces kört játszottunk. Az első körben két négy fős csapat játszott, a másodikban két öt fős, míg a harmadikban ugyancsak két négy fős csapat mérte össze erejét. A játék végére mindenki kellemesen elfáradt és leizzadt. Majd kaptunk egy-egy papírt, melyen a helyezés és az elért pontszám szerepelt.
Október 26-án ünnepelték az adysok a halloweent. Az angol katedra egy nyolcadik osztály közreműködésével évente megszervezi ezt a gyerekek által közkedvelt eseményt. A szándék az, hogy a diákok az angolszász kultúrába tanórán kívül is betekintést nyerjenek, és megszeressék a nyelvtanulást. Nállunk a halloween nem újdonsült divat, hanem alkalom a tanulásra, és nem helyettesiti a saját ünnepeinket, hanem gazdagitja a gyerekek tudását, és nekünk ez a célunk és a jelszavunk: Tanulni jó!
A 12.E és a 11.A osztályok Tóth Márta, András Emese osztályfőnökök és Ianc Dorotea tanárnő kíséretében a Bihari Napló szerkesztőségébe látogattak. Rais István főszerkesztő és Pap István szerkesztő- riporter fogadták az adysok küldöttségét. A diákok beleláthattak egy szerkesztőség belső életébe. Nemcsak a diákok kérdezték a munkatársakat a műhelytitkokról, de mint vérbeli riporter, Pap István is faggatta kollégáit. Végezetül kedvesen meg is vendégeltek mindnyájunkat: „Tudom, hogy nem a legegészségesebb koszt a ropi, a keksz és az üdítő, de legtöbbször a riporter is ezt ebédeli két helyszín közt, amikor sűrű napja van!”- kínált kedvesen a szerkesztő.
A 10.D osztály első napja a séta és a mozizás jegyében telt. A késő reneszánsz stílus elemeit figyeltük meg a váradi várban sétálva: a Fejedelmi Palota vízsszintes tagolását, az ablakok szimmetriáját és a az ablakkeretek timpanonját, az épület ötszögű alaprajzát és a szép nevű bástyákat, miközben elbeszélgettünk Szent László, Vitéz János püspök és Mátyás király Váradhoz fűződő kapcsolatáról. Érdekes volt a középkori kivégzőeszközök és harcászati eszközök (akasztófa, guillotine, hajítógép) látványa is.
A vársétát közös filmnézés követte: a Johnny English Strikes Again című vígjátékot néztük meg a Lotus Center adysoktól nyüzsgő mozitermében.
Nagyon jó ötlet volt, hogy a mi kis osztályunk, a 9.C a tanév kezdetén elment Aranyosra kirándulni. A legzárkózottabb diákok is barátra találtak. De ami a legfontosabb, hogy a huszonhat diákból, akik egy osztályba kerültünk, egy kis közösséggé váltunk!
Esténként filmeket néztünk közösen. Napközben elmentünk a Rozsda-szakadékhoz, amely bölcs megállapításunk szerint: „Nem is annyira rozsdás!" Sok felvétel készült a magasból, mivel egyikünk drónt is hozott magával. Mindenki nagyon jól szórakozott.
Néhány szülő is velünk volt, finomakat főztek és jót kirándultak velünk együtt. Reméljük, ez csak a kezdet volt, és lesz még folytatása. (Balázs Botond, Balogh Levente 9.C)
A 9.D és a 8.A osztály idei első tanulmányi kirándulása a természettudományokhoz és a művészetekhez egyaránt kapcsolódott. Az Agóra Tudományos Élményközpontban tett látogatás során életünk mindennapi csodáinak megfejtésére nyílt játékos lehetőség: az interaktív térben több mint 30 tudományos alapú interaktív játékot próbáltunk ki, a robotika teremben megismerkedtünk a Tesla-tekerccsel, mely a dallamokat – többek között a Tavaszi szél vizet áraszt kezdetű népdal dallamát - fényjelenséggé, villámmá alakította, a planetáriumban bejártuk az egész őszi égboltot, és megcsodáltuk annak csillagképeit, szemügyre vettük a a Holdat, a Szaturnuszt és az Androméda-galaxist is, és látványos fizikai kísérleti bemutatón vettünk részt.
A Déri Múzeum egészen másfajta élményt tartogatott: a több mint 20 tárlat betekintést nyújtott a Debrecen környéki népélet világába, a debreceni polgárság hétköznapjaiba, de megcsodálhattunk egyiptomi múmiákat, 1848-as fegyvereket, páncélokat, hétköznapi és ünnepi viseleteket. Különleges élményt jelentett a 19-20. századi festészet egy-egy remekművének és a történelmi tablóknak (Madarász Viktor, Orlai Petrich Soma, Benczúr Gyula, Markó Károly alkotásainak)a látványa, de a múzeumlátogatás fénypontja természetesen Munkácsy Mihály Krisztus-trilógiája volt.
A Debreceni Református Kollégium előtt, elolvasgatva az emléktáblákon szereplő neveket, nem mulasztottuk el a közös képet a kollégium egyik leghíresebb diákjával, Arany Jánossal sem.
Az egész világon sok millióan tudnak és tanulnak olaszul, leginkább azért, mert vonzónak találják az olasz kultúra múltbéli és jelenkori gazdagságát (statisztikák szerint Itália területén található a világ kulturális örökségének több mint a fele), vagy mert érdeklődnek a képzőművészet, az opera, illetve az olasz gasztronómia iránt.
Az Iskola másképp programsorozat keretében a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceumban is színes programokat szerveznek a héten. Hétfőn a Varadinum.ma szerkesztője, az Erdélyi Magyar Televízió munkatársa, Borsi Balázs újságíró beszélt a diákoknak a hírek világáról, az álhírek terjedéséről és a tudatos médiafogyasztás fontosságáról.
http://varadinum.ma/az-alhirekrol-es-ezek-veszelyeirol-az-adyban/
Az Iskola másképp-hét zajlik az Ady Endre Középiskolában, aminek keretében számos érdekes foglalkozáson vehetnek részt a diákok az intézmény falain belül és kívül. Mi is bepillantottunk néhány tevékenységbe, és tanúsíthatjuk: a gyerekek nagyon élvezték.
http://www.erdon.ro/valtozatos-tevekenysegek-az-ady-liceumban/3664734
Csütörtökön, október 26-án, 11 óra 40 perckor indul az online applikáció, melynek segítségével minden diák megjelöl az Iskola másként hétfői napjára két választható tevékenységet és egy filmet, amit az Iskola másként héten, szerdán szeretne megnézni. A programok és a film kiválasztását a következő linken lehet megtenni, az osztályfőnököktől kapott kódok segítségével:
2017 - Szabadon választott programok megtekintése és kiválasztása.
Kérünk minden diákot, válasszon két tevékenységet és egy filmet. A megjelölt tevékenységeken fognak a jövő héten résztvenni. A program 11 óráig lesz megnyitva.
Segítséget lehet kérni az órát tartó tanártól, illetve az igazgatóságon, Fándly Gergőtől.
A felmerülő problémákat kérem jelezni az osztályfőnököknél.
Jó választást kívánunk!
Pénteken, október 20-án, 10 óra 40 perckor indul az online applikáció, melynek segítségével minden diák megjelölhet egy filmet, amit az Iskola másként héten, szerdán szeretne megnézni. A film kiválasztását a következő linken lehet megtenni, az osztályfőnököktől kapott kódok segítségével:
2017 - Szabadon választott programok megtekintése és kiválasztása.
Kérünk minden diákot, válasszon filmet. Ennek alapján fog összeállni a legkedveltebb filmek listája, amiből a jövő hét folyamán történik meg a valódi választás. A program 11 óráig lesz megnyitva.
Segítséget lehet kérni az órát tartó tanártól, illetve az igazgatóságon, Fándly Gergőtől.
A felmerülő problémákat kérem jelezni az osztályfőnököknél.
Műhelyfoglalkozások, interaktív előadások és nem utolsó sorban iskolán kívüli tevékenységek zajlottak a csütörtöki nap folyamán az Ady Endre Líceumban. A diákok elektronikusan regisztráltak.
http://www.erdon.ro/ez-a-nap-mas-volt-mint-a-tobbi/3252632
Az Iskola másképp héten – amely Várad, a mi városunk címet viselte – Nagyvárad kulturális és építészeti értékeivel ismerkedtünk: a város híres szülötteinek, valamikor itt élő személyiségeinek egykori lakhelyét vagy életének fontos helyszínét kerestük fel, illetve a város szecessziós és barokk épületeit látogattuk meg, majd Dévára és Vajdahunyadra kirándultunk. A héten szerzett új ismeretekből feladatlapot állítottunk össze és plakátot készítettünk.
A jövő héten zajlik le a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceumban az Iskola másképp program, mely a Nagyvárad a mi városunk tematika köré fog csoportosulni. A programsorozatról Ciubotariu Éva, az iskola aligazgatónője tájékoztatta tegnap a Bihari Naplót.
http://www.biharinaplo.ro/helyi/2016/10/27/a-tematika-nagyvarad-a-mi-varosunk.biharinaplo
A könyvtáros ajánlata
Nem kellenek a megálmodott álmok,
Új kínok, titkok, vágyak vizén járok,
Röpülj, hajóm,
Nem kellenek a megálmodott álmok. (Ady Endre)